CV Ses Örnekleri Resimler Videolar Repertuar Basında Aytül Büyüksaraç Güncel Haberler İletişim E - mail göndermek için tıklayınız. English Web Site

1963 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduğu yıl İzmir Devlet Konservatuvarı’na girdi. Yedi yıllık Opera Yüksek Bölümü’nü beş yılda tamamlayarak 1984’te mezun oldu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı olarak atandı.

Bugüne dek İZDOB’da sahnelenen eserlerden; Çar ve Dülger, La Traviata, Aşk İksiri, Rigoletto, Lucia di Lammermoor, Sevil Berberi, La Boheme, Don Pasquale, Saraydan Kız Kaçırma, Faust, Figaro’nun Düğünü, Don Giovanni, Hoffmann’ın Masalları, Sihirli Flüt, Fidelio, Falstaff, İtalya’da Bir Türk, Idomeneo, Yusuf ile Züleyha, Aşk-ı Memnu, Ariadne auf Naxos, Romeo ile Juliette, Otello, Turandot, Aida operaları ile Tebessümler Diyarı, Yarasa operetlerinin baş soprano rollerini oynadı. Carmina Burana, Beethoven Dokuzuncu Senfoni, Mozart ve Verdi Requiem, Yunus Emre, Paulus ve Kahraman Türk Kadınları oratoryolarının soprano partilerini seslendirdi. Çetin Işıközlü’nün yazıp yönettiği Türk Ordu Senfonisi’nin Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi CD kaydını yaptı. Büyüksaraç ayrıca, İstanbul ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde de konuk sanatçı olarak başarılı temsiller yaptı. 19. Uluslararası İstanbul Festivali’ne Aydın Gün tarafından davet edildi, Topkapı Sarayı’nda sahnelenen W.A.Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operası temsilinde Constanze rolünü dünyanın ünlü solistleri ile birlikte başarı ile seslendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Cemal Reşit Rey, Bilkent, Senfoni, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası’nın çok sayıda konserinde solist olarak görev aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1996 yılında gerçekleştirdiği Güney Kore turnesine ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Atina Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdikleri “Dostluk Konserleri”ne solist olarak katıldı. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali kapsamında Saraydan Kız Kaçırma, Sihirli Flüt, Lucia di Lammermoor ve Romeo ile Juliette operalarını oynadı. 10. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Efes-Celcius Kütüphanesi’nde bas Atilla Manizade ile Mozart eserlerinden oluşan bir resital verdi. 14. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Paulus oratoryosunun Efes Antik Tiyatro’da yapılan Türkiye Prömiyeri’nde soprano partisini söyledi. 28. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Mario Frangoulis ile bir konser gerçekleştirdi. Uluslararası alanda da pek çok etkinliğe katılan Aytül Büyüksaraç, Moskova, Burgaz, Montevideo, Kisinev, Ohrid, Mexico City, Münih, Osnabruck, Marl, Duisburg, Bakü, Marrakech, Lefkoşe, Girne, Gijon gibi kentlerde operalarda oynadı, konserler gerçekleştirdi.

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan sanatçı, 1995-2001 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. 2001-2003 yıllarında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sanat yaşamını sürdüren Büyüksaraç, İstanbul’da sahnelenen La Traviata, Rigoletto, Don Giovanni, Verdi Requiem’de baş roleri söyledi.

Büyüksaraç,Piyanist Demet Eytemiz ve Flütist Hürkan Ayvazoğlu ile 15.02.2005'de Bakü,02.05 2005 tarihinde de Münih'te Türk bestecilerini ve eserlerini tanıtıcı resitaller gerçekleştirdi. Piyanist Demet Eytemiz ve Opera Solistleri Selmin Günöz,Altuğ Dilmaç ve Aytül Büyüksaraç 'Turkish Voice of Opera' adını verdikleri guruplarıyla 2005 yılı Nisan ayında da Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen 'Uluslararası Marakeş Müzik Festivali' ne ülkemizi temsilen katıldılar.Gurup 'Tiyatro Royal' ve 'Fransız Enstütüsü'nde' konserler verdi.

2003 yılında yeniden İzmir’e dönen Aytül Büyüksaraç, 2007-2014 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Aytül Büyüksaraç, İZDOB’daki solist sanatçılık görevinin yanı sıra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’ nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır.

İstanbul Çırağan Lions Kulübü tarafından “2007 Yılının En Başarılı Opera Sanatçısı” ödülüne, 2010 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından “Ferhan Onat” özel ödülüne, 2012 yılında Uluslararası Lions Çoğul Yönetim Çevresi 118 Konfederasyonu tarafından, “2011-2012 Lions Opera Ödülleri” kapsamında “Yılın En İyi Opera Prodüksiyonu - Sanat Yönetmeni” ödülüne, 2013 yılında İzmir Özel Çamlaraltı Koleji tarafından 12’ncisi düzenlenen “Kentimizde Cumhuriyete Sahip Çıkanlar” ödülüne, İzmir’i Sevenler Platformu ve Dario Moreno Dostları Derneği’nin düzenlediği “16. Dario Moreno Akdeniz Dostluk-Barış ve Hoşgörü Sanat Ödülleri” kapsamında “Yılın Opera- Ses Sanatçısı” ödülüne ve 2014 yılında İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları tarafından düzenlenen “Altın Homeros İzmir'e Katkı Ödülleri” gecesinde sanata katkı kapsamında “Altın Homeros” ödülüne layık görülmüştür.

Sitedeki her türlü görsel materyalin tüm hakları saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz.
Copyright © - 2004 - 2006 Aytül Büyüksaraç.
Sitemiz en son 12/14/2018 tarihinde güncellenmiştir.
Web sitemiz 16032 kez ziyaret edilmiştir.
Created by Xplusweb